Nazywana jest inaczej żarłocznością psychiczną, jest obok anoreksji, jednym z najczęściej występujących zaburzeń odżywiania. Choroba polega na koncentrowaniu życia wokół jedzenia, z równoczesnym pilnowaniem masy ciała oraz występującymi niekontrolowanymi atakami tzw. żarłoczności, po których podejmuje się czynności mające na celu pozbycia się przyjętego w nadmiernych ilościach pokarmu.
Wyróżnia się dwa rodzaje bulimii
- Przeczyszczająca – chory po objadaniu się wymusza wymioty i zażywa środki przeczyszczające,
- Nieprzeczyszczające – chory, po okresie przyjmowania ogromnych ilości jedzenia, stosuje głodówki lub bardzo ścisłe diety odchudzające.
Osoba dotknięta tym zaburzeniem przechodzi następujące etapy:
- Okresy objadania się,
- Okresy stosowania głodówek,
- Depresja, niepokój,
- Rozdrażnienie,
- Wyobcowanie,
- Zerwanie kontaktów towarzyskich oraz wahania masy ciała.
Różnice pomiędzy bulimią i anoreksją
Podobnie, jak w przypadku anoreksji, osoby dotknięte bulimią mają niską samoocenę, a ich dobre samopoczucie uzależnione jest od wyglądu i wagi ciała.
Anoreksja i bulimia to dwa rodzaje zaburzeń odżywiania, które mają dużo cech wspólnych. Należy do nich m.in. ciągła obawa przed przybraniem na wadze i skupienie uwagi głównie na wyglądzie. Różnica natomiast polega głównie na tym, że osoby dotknięte bulimią często mają prawidłową wagę (nie są wychudzone), natomiast w przypadku anoreksji chory się nie objada, a wręcz unika jedzenia.
Jak reagować?
W sytuacji, kiedy zauważasz u podopiecznego (zucha/harcerza) objawy mogące wskazywać na anoreksję lub bulimię, niezwłocznie porozmawiaj z jego rodzicami lub opiekunem prawnym. Po spotkaniu sporządź notatkę, która powinna być podpisana przez osobę, z którą rozmowa została przeprowadzona. W sytuacji, kiedy rodzice czy opiekun prawny nie reagują, zgłoś się do pedagoga szkolnego – również sporządź notatkę ze spotkania i poproś o potwierdzenie, że pedagog przyjął zgłoszenie. Jednocześnie poinformuj o sytuacji swojego bezpośredniego przełożonego czy Komendanta Hufca, szczególnie jeśli dziecko wyjeżdża na obóz.
Jeśli masz wątpliwości postępuj zgodnie z zasadami postępowania w sytuacjach trudnych.
Literatura
- Agnieszka Sztyler-Turovsky, Nastolatki na głodzie, Wyd. Burda Publishing Polska, 2014
- Beata Szurowska, Anoreksja i bulimia. Śmiertelne sposoby na życie., Wyd. Harmonia, 2011
- Heidi Hassenmüller, W sidłach anoreksji, Wyd. Ossolineum, 2003
Linki
- http://www.centrumzaburzenodzywiania.pl/
- https://poradnia.ncez.pl/
- https://www.uzaleznieniabehawioralne.pl/zaburzenia-odzywiania/poradnik-rodzica-zaburzenia-odzywiania/
- http://www.swiatlodlazycia.org.pl/choroby/bulimia