Gdy po naborze do drużyny/gromady przychodzi kilka nowych osób, proces adaptacji
i integracji dzieci wydaje się być prostszy niż w sytuacji, gdy do drużyny/gromady dołącza jedna osoba. Nowe dzieci, będąc w podobnej sytuacji, wspierają się nawzajem, budując między sobą relacje i wspólnie poznając nowe dla nich sytuacje związane z działalnością drużyny.
Jak wesprzeć dziecko, gdy jest jedynym nowym członkiem gromady/drużyny?
- Pamiętaj, że integracja to proces, na który potrzeba czasu. Nie przyspieszaj i daj czas zarówno już doświadczonym członkom drużyny, jak i nowej osobie.
- Sprawdź czy w drużynie jest ktoś, kto mógłby indywidualnie zaopiekować się nowym członkiem. Możesz poprosić, żeby razem wykonali zadanie międzyzbiórkowe czy pracowali w parze podczas zbiórki.
- Organizuj dla drużyny/gromady zabawy w ruchu, budzące dużo spontanicznej radości, warto, aby były kooperatywne (opierały się o współpracę, a nie o współzawodnictwo).
- Zadbaj o to, aby podczas spotkań nie pojawiały się zabawy/zadania, które wymagają bliższej znajomości, które przekraczałyby granicę komfortu fizycznego i emocjonalnego.
- Bądź uważny na potrzeby nowego członka drużyny, ale nie zaniedbuj też znanych Ci już dzieci.
- Nawiąż kontakt z rodzicami nowego członka drużyny.
- Jeśli pomiędzy nowym członkiem drużyny, a pozostałymi pojawia się konflikt, skorzystaj z podpowiedzi na portalu dotyczącym konfliktowych sytuacji.
Bibliografia
- A. Faber, E. Mazlish, Jak mówić, żeby dzieci nas słuchały. Jak słuchać, żeby dzieci do nas mówiły, Media Rodzina, Poznań 1998.
Integracja nowego członka drużyny