Moi harcerze mają słabe oceny, mogą nie zdać do następnej klasy, nie chce im się chodzić do szkoły.
Zuchy i harcerze często mają trudności w nauce, które czasami mogą wiązać się z różnymi zaburzeniami, np. dysleksją rozwojową, obniżoną sprawnością umysłową (niepełnosprawność intelektualna), ADHD.
Dziecko może mieć problemy z:
- czytaniem,
- pisaniem,
- liczeniem
- planowaniem i organizacją pracy
- orientacją w przestrzeni
- równowagą,
- wiązaniem sznurowadeł,
- koordynacją wzrokowo ruchową – np. z odwzorowaniem / z odbiciem lustrzanym.
Pamiętaj, że wpływa to też na pracę dziecka w drużynie/gromadzie. Planując pracę weź pod uwagę trudności, z którymi będzie musiało się zmierzyć.
Z punktu widzenia drużynowego najtrudniejszy w sytuacji trudności z nauką jest fakt, że rodzice dziecka lub samo dziecko stwierdza, że harcerstwo przeszkadza mu w realizacji obowiązków szkolnych. Jeżeli masz takich harcerzy w drużynie, to pamiętaj, że za naukę odpowiedzialny jest ten młody człowiek. Jednak masz narzędzia metodyczne pozwalające zmotywować harcerza do podniesienia niektórych szkolnych umiejętności, ocen czy realizacji zadań na terenie szkoły. Są to sprawności i stopnie harcerskie. Ponadto działania harcerskie (zbiórki, projekty, gry, zabawy, itp.) też mogą uczyć uczenia się czy organizowania własnego czasu – umiejętności potrzebnych również w życiu szkolnym.