Przeczytaj…

Trudności związane ze współpracą z rodzicami

W tym dziale możesz znaleźć najbardziej powszechne problemy/sytuacje dotyczące współpracy drużynowego z rodzicami swoich podopiecznych oraz propozycje, jak sobie z nimi radzić. Mam nadzieję, że przedstawione rozwiązania okażą się pomocne.

Zobacz artykuły
Trudności związane z rodziną harcerza

Partnerem naszych działań wychowawczych zawsze są rodzice. Ale i oni czasami potrzebują wsparcia. Nie zawsze też relacje w samej rodzinie są właściwe, zdarza się, że wymagają reakcji, nawet interwencyjnych. Jak radzić sobie w trudnych decyzjach dotyczących rodziny naszych harcerzy i gdzie dla takich decyzji szukać pomocy? Odpowiedzi możesz poszukać w tym dziale.

Zobacz artykuły
Problemy z zachowaniem

Dzieci sprawiające trudności związane z zachowaniem są zawsze w centrum uwagi zarówno wychowawcy jak i pozostałych członków grupy. Stanowią nie lada wyzwanie dla drużynowego i wymagają indywidualnego podejścia. Warto dowiedzieć się więcej na ten temat.

Zobacz artykuły
Zachowania autodestrukcyjne

Czy spotkałeś się z tym, że ktoś z Twoich harcerzy, bliskich lub znajomych stosował różne substancje w nadmiarze, samookaleczał się lub próbował popełnić samobójstwo? Co powinno nas zaniepokoić i zwrócić naszą uwagę? Zapraszamy do poniższego działu.

Zobacz artykuły
Choroby psychiczne

Anoreksja, bulimia oraz depresja należą do grupy chorób psychicznych. Jeśli zastanawia Cię jak pomóc i jak rozmawiać z osobami ze wspomnianymi chorobami zapraszamy do przeczytania poniższych informacji.

Zobacz artykuły
Choroba przewlekła dziecka

Jeśli zastanawiałeś się, z czym wiąże się udział dziecka chorego np. na cukrzycę, astmę czy inną chorobę przewlekłą w zbiorkach Twojej drużyny lub gromady to warto, abyś zapoznał się z treściami, które są zawarte w tym dziale.

Zobacz artykuły
Trudności związane z relacjami między harcerzami

Twoi podopieczni się kłócą, bywają agresywni, traktują kogoś w sposób niesprawiedliwy, są zamknięci na nowych członków drużyny... Dwoisz się i troisz i zastanawiasz jak ich wesprzeć w wejściu na właściwe tory? W tym dziale znajdziesz inspiracje.

Zobacz artykuły
Trudności w szkole

Jeśli w Twojej drużynie jest dziecko, które ma problemy z umiejętnościami szkolnymi lub nie chce brać udziału w zadaniach wymagających tych umiejętności zapraszam do przeczytania informacji zawartych w tym dziale.

Zobacz artykuły
Współpraca z instruktorami

W naszej współpracy instruktorskiej zdarza się, że napotykamy sytuacje, kiedy trudno nam się porozumieć z innymi instruktorami Czasem są to przejściowe momenty, a czasem taka sytuacja trwa dłużej i zaczyna wpływać na nasze środowisko. Warto podjąć próbę jej zmiany. W tym dziale znajdziesz wskazówki jak można pracować nad rozwiązaniem problemów dotykających relacji instruktorskich.

Zobacz artykuły